Czy Rodzic edukacji domowej powinien mieć zapewnione świadczenia emerytalno-rentowe?

Dawno temu powstał w mojej głowie pomysł, że należy zadbać o Rodziców, którzy wzięli na siebie niełatwy obowiązek kształcenia swoich dzieci. Edukacja domowa, to piękna przygoda, dająca wiele satysfakcji Rodzinom, które się jej podjęły, ale dzieci rosną i ruszają w świat, a Rodzice zostają. I co dalej?

Z myślą o Rodzicach, którzy wykonują tytaniczną pracę, rezygnując z własnej kariery, na prośbę Instytutu Educatio Domestica, Pan Minister Jan Dziedziczak skierował interpelację poselską do ministra rodziny i polityki społecznej, w sprawie propozycji zapewnienia świadczeń emerytalno-rentowych członkowi rodziny, który przyjął na siebie obowiązek nauczania dziecka w systemie tzw. edukacji domowej.

Dziś pojawił się artykuł na ten temat w „Rzeczpospolitej”:

https://www.rp.pl/praca-emerytury-i-renty/art37308391-pomysl-na-emeryture-dla-domowych-nauczycieli?fbclid=IwAR3lwvXw9EwatMlb56fQkSc95k7HDThDkpIDcet_oM1I-1IShGIEt_olm2Y

To nie pierwszy ukłon Pana Ministra w stronę edukacji domowej, ponieważ to Jemu zawdzięczamy rezygnację z opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej przez MEiN, w czasie „pandemicznym”.

Pan Minister Dziedziczak zgłosił interpelację w poniedziałek 17 października (trzy dni później dowiedzieliśmy się o feralnym projekcie, jaki do Sejmu przekazało MEiN).

Oto jej treść:

Interpelacja nr 36554

do ministra rodziny i polityki społecznej

w sprawie propozycji zapewnienia świadczeń emerytalno-rentowych członkowi rodziny, który przyjął na siebie obowiązek nauczania dziecka w systemie tzw. edukacji domowej

Zgłaszający: Jan Dziedziczak

Data wpływu: 17-10-2022

Szanowna Pani Minister,

korzystając z przysługującego mi prawa do złożenia interpelacji poselskiej, a mając na uwadze sugestie osób, które od wielu lat zajmują się tematyką edukacji domowej, chciałbym zwrócić uwagę na problem dotyczący świadczeń emerytalno-rentowych.

Otóż pozostawiam pod dyskusję propozycję, a moim zdaniem i potrzebę zapewnienia świadczeń emerytalno-rentowych i zaliczenie lat pracy członkowi rodziny (najczęściej dotyczy to matek), który przyjął na siebie obowiązek nauczania dziecka w systemie tak zwanej edukacji domowej. Na tę okoliczność członek rodziny musiał bowiem zrezygnować z pracy zawodowej lub takowej podjąć nie mógł. Zmiana prawa w tym zakresie dałaby zapewnienie uzyskania w przyszłości praw do zabezpieczenia społecznego, jakim jest emerytura. W ten sposób ustawodawca w pełni wypełniłby artykuł 67 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówiący o obowiązku wobec osób pozostających bez pracy nie z własnej woli, co do udzielenia osobom takiej pomocy w zabezpieczeniu egzystencji.

Mając na uwadze powyższe zwracam się z pytaniem do Pani Minister o to:

Na ile możliwe jest rozważenie w procesie legislacyjnym propozycji zapewnienia świadczeń emerytalno-rentowych, to jest zaliczenie lat pracy członkowi rodziny, który przyjął na siebie obowiązek nauczania dziecka w systemie tak zwanej edukacji domowej?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s