Druk nr 2710 – I czytanie w komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży

W dniu 25 października br. odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu 20 października br. Projekt dotyczy m.in. wzmocnienia roli organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności kuratora oświaty, oraz walki z „mafią oświatową”.

Podczas posiedzenia Komisji zostały zgłoszone poprawki, których efektem jest m.in. wycofanie z projektu limitów procentowych, dotyczących ilości uczniów ed w stosunku do uczniów stacjonarnych, zrezygnowano również z wymagań lokalowych.

Pozostawiono trzy zapisy, a mianowicie:

-termin zgłoszenia dziecka do ed ma obowiązywać tylko od 1 lipca do 21 września,

-rejonizacja, która określa, gdzie dziecko może być zapisane do szkoły (województwo oraz województwa ościenne),

-kontrola kuratorium;

Przyznam szczerze, że zastanawia mnie dlaczego wycofane punkty są korzystne dla szkół, a te, które pozostały uderzają w Rodziny edukacji domowej?!

Czy głos rodziców i ich dzieci jest zbyt cichy?

Na stronie Instytutu Educatio Domestica można przeczytać komentarz do projektu ustawy przygotowany przez prof. Marka Budajczaka, który choć został napisany przed poprawkami, to jednak jego zakończenie jest nadal aktualne:

„Jedynym racjonalnym i zgodnym z moralnością publiczną rozwiązaniem jest odrzucenie z analizowanego wyżej projektu ustawy wszystkich zapisów dotyczących edukacji domowej i ewentualne wprowadzenie, regulującego kwestię lokalizacji egzaminów klasyfikacyjnych, zapisu we wzmiankowanym Rozporządzeniu.”

Więcej tutaj: https://www.edukacja-domowa-instytut.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s