Lewica, jak zwykle, niezawodna!

W dniu dzisiejszym Sejm zajął się edukacją domową. Mogliśmy wysłuchać sprawozdania Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe oraz 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół parlamentarnych. Posłem sprawozdawcą była Pani Mirosława Stachowiak-Różecka z Prawa i Sprawiedliwości. W imieniu klubów oświadczenia wygłosili kolejno: Kinga Gajewska (dobrze przygotowana, KO) i Klaudia Jachira (niewiele wie o edukacji domowej, KO), Marcin Kulasek (wrogo nastawiony do edukacji domowej, Lewica), Dariusz Klimczak (Koalicja Polska), Krzysztof Tuduj i Artur Dziambor (obaj życzliwi edukacji domowej, Konfederacja).

Później posłowie zadawali pytania, na które odpowiedział w bardzo dobrym stylu Pan Minister Tomasz Rzymkowski. Ktoś zapyta, co to ten dobry styl? Odpowiadam: Wypowiedź Ministra była krótka, zwięzła i na temat.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkich, poza Lewicą (dzieci edukowane w domu bez opinii z pppp, zgroza!), więc wraca do Komisji. Lewico, dziękujemy!

Komuniści, socjaliści, „socjaldemokraci” (w przeciwieństwie do libertarian, liberałów i konserwatystów, o ile ci nie byli jednocześnie etatystami) zawsze byli przeciwko edukacji domowej. To prawda globalna. Pierwsza redakcja art. 16. ust. 8. ustawy o systemie oświaty z 1991 roku, przyjęta przez sejm „kontraktowy” zakładała swobodę edukacji domowej (dowolny dyrektor szkoły wydawał zezwolenie na edukację domową, a egzaminy mogły być kończącymi szkołę podstawową, bez egzaminów corocznych).

W 2005 roku za rządów SLD (z przystawką PSL) MEN, kierowany przez lewicowca, zaproponował nowelizację. A w nowelizacji były zapisy o uzyskiwaniu zezwoleń tylko od dyrektorów państwowych szkół „obwodowych” dla miejsca zamieszkania dziecka, o określaniu przez tych dyrektorów „warunków” dla ed i o egzaminacyjnym kończeniu przez uczniów ed kolejnych klas szkoły. Bo szkoła jest najważniejsza, wiadomo!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s