Nad Rydzyną, miasteczkiem leżącym w południowej Wielkopolsce, w bezpośredniej bliskości Leszna, góruje interesujący zamek Sułkowskich (ostatnich właścicieli). Ograbiony i spalony przez wojennych okupantów i wyzwolicieli, dzięki staraniom Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich został w latach 70. odbudowany i zrekonstruowany.
W okresie II Rzeczypospolitej, po wygaśnięciu rydzyńskiej linii rodu właścicieli i zaborczym przejęciu przez Prusaków, zamek przejęła Fundacja im. XX Sułkowskich, która powołała w nim do istnienia męskie Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich.
Stworzenie koncepcji tej szkoły i kierowanie nim powierzono byłemu ministrowi wyznań religijnych i oświecenia publicznego, Tadeuszowi Łopuszańskiemu.
Najkrótsze ujęcie specyfiki Szkoły Rydzyńskiej może zawierać następujące jej cechy:
- Szkoła miała formować inteligencję odrodzonej Polski, dla jej konstruktywnej odbudowy (jej absolwenci zasilali liczne ówczesne uczelnie, zajmując po nich eksponowane stanowiska);
- Nacisk pokładano w niej na wychowanie moralne, patriotyczne i fizyczne, choć nie zaniedbywano też solidnego nauczania;
- Zajęcia praktyczne, laboratoryjne i praca społeczna w dużym stopniu określały funkcjonowanie Szkoły;
- Stypendia służyły utalentowanej, niezamożnej młodzieży;
- Szkoła porównywana była do zasobnych, elitarnych zachodnich szkół.
Dbałość o dziedzictwo Szkoły Rydzyńskiej stanowi istotę działalności, założonej w 1991 roku, Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego.