„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – Doświadczalna Szkoła Rydzyńska (1928-1939)

Nad Rydzyną, miasteczkiem leżącym w południowej Wielkopolsce, w bezpośredniej bliskości Leszna, góruje interesujący zamek Sułkowskich (ostatnich właścicieli). Ograbiony i spalony przez wojennych okupantów i wyzwolicieli, dzięki staraniom Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich został w latach 70. odbudowany i zrekonstruowany.

W okresie II Rzeczypospolitej, po wygaśnięciu rydzyńskiej linii rodu właścicieli i zaborczym przejęciu przez Prusaków, zamek przejęła Fundacja im. XX Sułkowskich, która powołała w nim do istnienia męskie Gimnazjum i Liceum im. Sułkowskich.

Stworzenie koncepcji tej szkoły i kierowanie nim powierzono byłemu ministrowi wyznań religijnych i oświecenia publicznego, Tadeuszowi Łopuszańskiemu.

Najkrótsze ujęcie specyfiki Szkoły Rydzyńskiej może zawierać następujące jej cechy:

  • Szkoła miała formować inteligencję odrodzonej Polski, dla jej konstruktywnej odbudowy (jej absolwenci zasilali liczne ówczesne uczelnie, zajmując po nich eksponowane stanowiska);
  • Nacisk pokładano w niej na wychowanie moralne, patriotyczne i fizyczne, choć nie zaniedbywano też solidnego nauczania;
  • Zajęcia praktyczne, laboratoryjne i praca społeczna w dużym stopniu określały funkcjonowanie Szkoły;
  • Stypendia służyły utalentowanej, niezamożnej młodzieży;
  • Szkoła porównywana była do zasobnych, elitarnych zachodnich szkół.

Dbałość o dziedzictwo Szkoły Rydzyńskiej stanowi istotę działalności, założonej w 1991 roku, Fundacji im. Tadeusza Łopuszańskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s