Edukacja domowa w Szwajcarii

W poniedziałek, 16 września br. federalny sąd najwyższy Szwajcarii (Lozanna), wypowiadając się w sprawie apelacji od wyroku sądu kantonalnego w Bazylei, wniesionej przez pewną matkę, której odmówiono prawa do edukacji domowej ośmioletniego syna, podtrzymał ów wyrok i uznał, iż rodzice nie dysponują konstytucyjnym prawem do domowego nauczania, a powoływane przez kobietę pogwałcenie artykułu o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego nie stosuje się do tej sprawy, w dodatku żaden z międzynarodowych traktatów nie gwarantuje wskazanego uprawnienia.

Jednakże sąd uznał, iż to władze kantonów ostatecznie decydują, czy i w jaki sposób edukacja domowa jest dopuszczalna. W szwajcarskiej telewizji publicznej SRF reprezentant Federacji Szwajcarskich Nauczycieli z zadowoleniem (co było łatwe do przewidzenia) przyjął ten wyrok, bo szkoła jest wspaniała, a ed nie, przeciwnie do rozgoryczonego prezesa Stowarzyszenia Edukacji Domowej Szwajcarii, zawodowego nauczyciela, znającego wartość nauki w domu.

Prawnicy sądzą, że ten wyrok może skłonić niektóre liberalniejsze kantony do usztywnienia stanowiska w sprawie możliwości uprawiania edukacji domowej.

Skądinąd to nie pierwszy tego rodzaju wyrok w tym kraju (wcześniejszy zapadł w 2012 r.), a więc może nie trzeba nadto w obecnej sytuacji dramatyzować.

Obecnie w Szwajcarii edukowanych jest domowo ok. 2 tys. dzieci, co stanowi ok. 0.2% z całej dziecięcej populacji, a jest to dokładnie taki sam odsetek, jak w Polsce.

https://www.swissinfo.ch/eng/society/education-choices_federal-court-rules-against-homeschooling/45231744?fbclid=IwAR3yKrQHOXBoTyI8mh4HY_0KiUuqcvSLlWRut0dXsTLX_0gcJdpKlzp7FQ4#.XYHzqMPd4Hs.facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s