Pokonferencyjne echa!

W minioną sobotę tj. 2 kwietnia br. odbyła się konferencja „Kobieta-Matka w edukacji domowej”, organizowana przez Instytut Educatio Domestica wraz z Laboratorium Edukacji Alternatywnej (WSE UAM w Poznaniu). Patronat honorowy nad konferencją objęła Dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Pani prof. dr hab. Agnieszka Cybal-Michalska. Otwarcia konferencji dokonał prof. Marek Budajczak (Kierownik Laboratorium Edukacji Alternatywnej oraz Prezes IED), który przekazał moderowanie w ręce wiceprezes IED, czyli moje własne ręce.

Pierwszym gościem była Pani prof. UKW dr hab. Monika Nawrot-Borowska, która mówiła o powinnościach kobiety- matki w rodzinie i wychowaniu domowym, na przełomie XIX i XX wieku. Następnie Pani Marta Pskit pokazała, jak inspirujące dla edukacji domowej mogą być dokonania generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Pani Anna Marszałek pięknie mówiła, jak słuchać głosu swojego matczynego serca. Pani Dorota Piwowarska podzieliła się swoim świadectwem, opowiadając o szczęściu, pokorze i …finansach. Pani dr Anna Maria Faszczowa przedstawiła priorytety i motywacje mamy edukującej w domu. Od systemu uciekała buntowniczka Pani Nina Michalak, która zakończyła pierwszą część konferencji.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się drugą część konferencji. Jako pierwsza wystąpiła Pani dr Magdalena Giercarz-Borkowska, która przedstawiła ciekawy przegląd badań, dotyczących życia rodzinnego i zawodowego edukatorek domowych. Pani Agnieszka Pleti opowiedziała, w jaki sposób rozwijać swoje talenty w edukacji domowej. Pani dr inż. Kamila Pszon-Bartosz wyznała, jak bardzo jest wdzięczna za autyzm i edukację domową, jako możliwości rozwoju kobiety. Pani Kornelia Orwat mówiła, jak zadbać o siebie, aby dobrze dbać o edukację domową swoich dzieci. Pani Agnieszka Kuczaba-Wysocka zaprezentowała, czego nauczyła się przez 10 lat w edukacji domowej. Pani Dagmara Strzelczyk rzekła słówko o lękach i smutkach mamy w edukacji domowej oraz o walorach IED (dziękujemy za darmową reklamę :)). Jako ostatnia wystąpiła Pani dr Danuta Tomczyk, która podzieliła się wynikami swoich badań, mówiących o adaptacji kobiety do roli matki edukacji domowej.

W programie konferencji było zaplanowane wystąpienie Pani Agaty Głażewskiej, która miała mówić o zasadach wychowawczych bł. Marceliny Darowskiej. Z ważnych powodów rodzinnych nie mogliśmy Pani Agaty usłyszeć.

Na zakończenie konferencji pozwoliłam sobie przytoczyć apel więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego do Nauczyciela, z książki mojego męża „Edukacja domowa … po latach”. Tekst był umieszczony wcześniej w książkach prof. Rolanda Meighana:

Drogi nauczycielu

Jestem jednym z ocalałych z obozu koncentracyjnego. Moje oczy oglądały to, czego żaden człowiek nie powinien być świadkiem:

komory gazowe zbudowane przez wykształconych inżynierów,

dzieci otrute przez wykształconych lekarzy,

niemowlęta zabite przez wykształcone pielęgniarki,

kobiety oraz dzieci rozstrzelane i spalone przez absolwentów szkół średnich i wyższych.

Z tego też powodu jestem podejrzliwy wobec edukacji.

Moja prośba brzmi: Pomóżcie swoim uczniom stać się ludzkimi. Niech wasze wysiłki nigdy nie stworzą wykształconych potworów, sprawnych psychopatów, wyedukowanych Eichmanów.

Czytanie, pisanie i liczenie są ważne o tyle, o ile służą uczynieniu naszych dzieci bardziej ludzkimi.

Jestem przekonana, że wspaniałe Kobiety-Matki, które edukują swoje dzieci w domu, pomagają im stać się „bardziej ludzkimi”.

Dziękuję bardzo wszystkim wspaniałym Mówczyniom i pozostałym Uczestnikom konferencji! Mam nadzieję, że czas, który spędziliśmy razem, nie był czasem straconym!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s