Zmiany w Edukacji Domowej – pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe

W dniu dzisiejszym (26 listopada 2020 r.) Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży zebrała się w celu tzw. „pierwszego czytania” poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo oświatowe (druk nr 464), zakładającego zmiany przepisów regulujących edukację domową.

Przedstawiciel wnioskodawców, P. Poseł Bartłomiej Wróblewski (PIS), przedstawił uzasadnienia i ogólne założenia projektu, według których wyeliminowane mają zostać konieczność przedkładania wraz z wnioskiem o zezwolenie na edukację domową opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej i rejonizacja (w rozumieniu współpracy wyłącznie z placówką z terenu województwa zamieszkania dziecka), a także zwiększone miałyby być zakres finansowania uczniów edukacji domowej oraz pomoc udzielana przez państwo dzieciom Polakom, mieszkającym poza granicami kraju.

Po tej prezentacji odbyła się krótka debata, której uczestnicy po części trafnie, acz instrumentalnie, potraktowali przedmiotowy projekt, co skomentował Poseł przedstawiciel wnioskodawców.

Przewodnicząca Komisji wnioskowała na koniec o powołanie podkomisji nadzwyczajnej dla procedowania tej sprawy. Taka też powstała.

Będziemy czekać na rozwój wypadków, choć martwi nieco brak kompetencji uczestników debaty (znają problemy edukacji domowej najczęściej jednostronnie i czytając z notatek). Wygląda jednak, iż jest wreszcie tzw. wola polityczna rządzących, ale jest to łaska, a ta, jak wiadomo, na pstrym koniu jeździ. Obietnice zaś składa się łatwo.

https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=FC1137AE7920ECFDC1258626002F0849#

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s